Boligen er en enebolig fra 1976 og fremstår med en generelt normal standard for byggeperioden. Utvendige bygningsdeler som tak, kledning og vinduer er i hovedsak av eldre dato, men vurderes å være i normal teknisk stand sett opp mot alder, med forventet behov for oppgraderinger over tid. Innvendig er boligen preget av normal bruksslitasje, og konstruksjonene vurderes å fungere som forventet for et hus fra denne perioden.
Hovedbadet i etasjen ble oppgradert i 2014 og fremstår i god stand, mens bad og vaskerom i kjeller er av eldre årgang (før 1997) og har fått TG3 på grunn av alder, med behov for oppgradering. Det er registrert indikasjoner på fukt i kjeller i nedre del av vegger og gulv, noe som er vanlig for boliger fra byggeperioden og kan henge sammen med eldre drenering. Tekniske installasjoner består av en kombinasjon av eldre og delvis oppgraderte løsninger, inkludert rør-i-rør enkelte steder, plastavløp, naturlig ventilasjon og et eldre elektrisk anlegg med skrusikringer.
Totalt sett fremstår boligen som solid og typisk for byggeperioden, med løpende vedlikeholdsbehov og enkelte forventede oppgraderinger på sikt, spesielt knyttet til våtrom i kjeller, drenering, deler av vinduer og tekniske installasjoner.
Takstmannen har bemerket følgende forhold:
TG3 Store eller alvorlige avvik
Innvendig > Pipe og ildsted
Vurdering av avvik:
Pipevanger er ikke synlige.
Pipevanger er ikke fullt ut synlige, da pipen er innkledd mot kjøkken. Pipen er derfor kun delvis tilgjengelig for visuell kontroll. Etter dagens anbefalinger skal murpipe normalt ha fire frie sider for inspeksjon og kontroll. Det fremgår av tilsyn fra feiervesenet (24.01.2023) at det er registrert
avvik knyttet til avstand til brennbart materiale fra skorstein. Det er opplyst at skorsteinen mangler synlig utkraging eller ubrennbar plate rundt deler av pipen, blant annet med manglende utkraging på tre sider i kjeller og én side innkledd mot kjøkken. For halvsteins teglskorstein skal det normalt være minimum 10 cm avstand til brennbart materiale, dersom det ikke benyttes ubrennbar plate med tilstrekkelig varmemotstand.
Konsekvens/tiltak:
Andre tiltak:
Det anbefales enten å synliggjøre pipens sider ved å fjerne kledning, eller å etablere innvendig foringsrør/stålrør i pipeløpet dersom pipen fortsatt skal benyttes til ildsted. Eventuelle tiltak bør vurderes i samråd med fagkyndig eller feiervesen.
Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000
Kjøkken > Kjeller > Kjøkken > Avtrekk
Vurdering av avvik:
Det er manglende forsert mekanisk avtrekk fra kokesone i kjøkkenet.
Det er registrert avvik med avtrekk.
Oppgradering av kjøkkeninnredning og ventilasjonsløsning må påregnes på sikt som følge av alder og standard. Nye eiere må selv vurdere behov
for oppgradering eller endring av løsning basert på ønsket bruk og standard.
Konsekvens/tiltak:
Uten forsert avtrekk fra kokesonen kan mat os og forurensninger fra matlaging spre seg i boligen, noe som blant annet forringer inneklimaet. Det anbefales å installere kjøkkenventilator med forsert avtrekk fra kokesonen, for eksempel ventilator med avtrekk til det fri eller via egnet ventilasjonsløsning, for å sikre bedre borttransport av matos og forurensninger.
Kostnadsestimat: Under 20 000
Våtrom > Kjeller > Bad > Generell
Vurdering av avvik:
Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Våtrommet har oppnådd en alder hvor forventet levetid for overflater og tekniske løsninger er passert eller nær passert. På bakgrunn av alder settes TG3, og oppgradering av våtrommet må påregnes.
Konsekvens/tiltak:
Andre tiltak:
Det må påregnes oppgradering av våtrommet som følge av alder. Inntil dette eventuelt utføres anbefales normal og forsiktig bruk, samt jevnlig kontroll av sluk, rørtilkoblinger og overflater.
Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000
Våtrom > Kjeller > Vaskerom > Generell
Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Konsekvens/tiltak:
Andre tiltak:
Det må påregnes oppgradering av rommet på sikt som følge av alder. Det anbefales jevnlig kontroll og vedlikehold av sluk, rørtilkoblinger og
installasjoner.
Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000
TG2 Avvik som kan kreve tiltak
Utvendig > Taktekking, nedløp og beslag, vinduer, balkonger, terrasser og rom under balkonger, utvendige trapper.
Innvendig > Rom under terreng, innvendige trapper.
Tekniske installasjoner > Vannledninger, varmtvannstank.
Tomteforhold > Fuktsikring og drenering, utvendig vann- og avløpsledninger
Spesialrom > Etasje > Toalettrom > Overflater og konstruksjon
TG IU Konstruksjoner som ikke er undersøkt
Våtrom > Kjeller > Bad > Tilliggende konstruksjoner våtrom
Våtrom > Kjeller > Vaskerom > Tilliggende
konstruksjoner våtrom
Helse, miljø og sikkerhet
Forhold som åpenbart kan medføre fare for helse, miljø og sikkerhet:
Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper.
Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav.
Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
For nærmere informasjon henvises det til tilstandsrapport fra takstmann og egenerklæring fra selger.