FORBEHOLD OM REALISERING
Selger tar følgende forbehold:
1. Forbehold om ramme- og igangsettingstillatelse.
2. Forbehold om salg av 50%.
3. Forbehold om uforutsette hendelser, som f.eks. uforutsett endring av tekniske forutsetninger for prosjektet, store bevegelser i den totale markedssituasjonen, alvorlige endringer av entreprenørenes økonomiske stilling o.l. Forholdene skal være avklart av selger innen 12 måneder. Dersom ikke ovennevnte forbehold er avklart innen denne fristen kan kjøper velge å trekke seg fra kontrakten.
SELGERS ØVRIGE FORBEHOLD OG FORUTSETNINGER
Selger forbeholder seg retten til å endre priser og betingelser for usolgte enheter. Det tas forbehold om nødvendige tekniske endringer som følger av den detaljprosjektering som skjer i byggefasen. Selger har rett til å foreta endringer i prosjektet som ikke vesentlig forringer prosjektets kvalitet eller standard, herunder arkitektoniske endringer, materialvalg, fargevalg, mindre, endringer i konstruksjonen, rørgjennomføringer, tomtetilpasninger og generelt utenomhusareal. Slike endringer er ikke å anse som mangler ved ytelsen. Selger kan gjøre nødvendige endringer i plantegninger for fremføringer av sjakter, innkassinger, mm, som kan endre boligens areal. Utbygger tar forbehold om tilgang på beskrevne materialvalg, og påberoper seg retten til å levere alternative materialtype med sammenlignbar kvalitet, estetikk og funksjon.
Mindre arealkorreksjoner gir ikke grunnlag for prisendring. Det samme gjelder de endringer som må gjøres som følge av kommunens byggesaksbehandling og krav i ramme- og igangsettingstillatelser samt andre offentlige tillatelser. Selger skal så langt det er praktisk mulig, informere Kjøper om slike endringer. Alle opplysninger i denne salgsoppgave er gitt med forbehold om rett til endringer som er hensiktsmessige og nødvendige. Alle perspektiver, modeller, illustrasjoner og møblerte planskisser er av illustrativ karakter kun ment å gi et inntrykk av en ferdig bebyggelse, og det fremkommer da elementer som ikke inngår i den kontraktsmessige leveranse. Inntegnede møbler og beplanting følger ikke med. Det gjøres oppmerksom på at det i leveransen kan forekomme avvik fra beskrevet standard og selger har rett til å gjøre endringer som er hensiktsmessige eller nødvendige, uten at det forringer standarden på det endelige produkt. Ved endringer kan utbygger levere utstyr/ installasjoner annet enn oppgitt i beskrivelse under forutsetning av at det har samme funksjonalitet og tilnærmet likt utseende. Ved endring av produkt vil ikke pris hensyntas verken til fordel eller ulempe for kjøper. Boligene overleveres i byggerengjort stand. I nyoppførte bygninger må forventes i noen grad svinn og krymping av materialer, for eksempel svinnriss i mur, mindre riss i maling ved skjøter, hjørner og sammenføyninger som følge av krymping av trevirke og betong o.l. Slike forhold er ikke å anse som mangler ved den leverte ytelse. Det gjøres spesielt oppmerksom på at Selgers plikt til å rette, eller yte prisavslag ikke omfatter: reparasjoner som går inn under vanlig vedlikehold, sprekkdannelser som oppstår som følge av naturlig krymping når materialvalg og materialbehandling har vært forsvarlig fra Selgers side og skader som oppstår ved uforsvarlig eller feilaktig bruk av boligen med utstyr.
Kjøper/borettslaget må selv sørge for vanning og stell av grøntanlegg på eget initiativ. Hekker og grøntanlegg har ingen garanti. Selger er ikke ansvarlig for ekstra vanning eller noen form for stell/vedlikehold etter ferdigstillelse av det enkelte element såfremt det ikke er ferdigstilt før overtagelse hvoretter ansvaret ligge på utbygger frem til ferdigstillelse av bygg. Borettslaget plikter å vedlikeholde alt grøntareal innenfor eiendommen. Byggherre vil foreta befaring ca. 1 år etter at boligen er overlevert, og deretter foreta eventuelle utbedringer så snart som mulig. Ved overtagelse skal partene sammen gjennomgå eiendommen. Kjøperen er pliktet til å fremme eventuelle reklamasjoner på synlige feil og mangler på dette tidspunkt, og disse skal protokollføres sammen med selgers eventuelle kommentarer til punktene. Reklamasjoner som eventuelt oppdages etter overtagelse kan ikke påberopes utbedret før ettårs befaring såfremt det ikke er av en slik karakter.
TILVALG/ENDRINGER
Forutsatt at kjøpekontrakt inngås i rett tid, vil kjøpere få anledning til å gjøre tilvalg. Entreprenøren har administrasjonspåslag på tilvalg på 15%. Selger innkaller til tilvalgs møte, opplyser om beslutningsfrister, og gir kjøper anledning til å gjøre egne valg for sin bolig. Det legges opp til maks 3 møter med utbygger pr kjøper, tid som benyttes utover det kan bli fakturert. Man kan velge mellom forskjellige fliser, parkett, malingsfarger og kjøkken- og baderoms innredning, benkeplate, garderobeskap, EL punkter, belysning. Det er ikke anledning til å flytte på ventilasjonsanlegg, el-skap eller avløp og vanntilførsel. Adgang til tilvalg/endringer er begrenset til 15 % av kjøpesummen, og endringer og tilvalg vil medføre kostnader for kjøper, og må bestilles skriftlig inne gitte frister. Ved endring/ oppgraderinger kan det påløpe økte arbeids- og prosjekteringskostnader, samt at entreprenør kan påberope seg forlenget leveransetid. Tekniske løsninger går fremfor kundeønsker og endringer. Kjøper kan ikke kreve å få utført endringer utover hva som tilbys av selger. Tilvalg/endringer faktureres samlet fra utbygger og forfaller ved overtagelse, alternativt ved fremleggelse av forskuddsgaranti jfr.
Bustadsoppføringslova §47.